{$team-name} {$team-name}
2022 U23 MEN'S
CANADIAN FAST PITCH CHAMPIONSHIP
Carp, Ont. - August 2 – 7

SCHEDULE / RESULTS

Games on diamond #1 will be live streamed on our Facebook page and the videos archived for viewing later.
Live scoring and results are at GameChanger.
The home team for round-robin games is determined by a coin toss at the coach's meeting and is shown in BOLD.

Game Diamond Date Time Team vs Team Notes
1 1 Tue Aug 2 10:30AM ON3 Alvinston Jr Aces (3) vs NL Physio & Co (5)  
2 1 Tue Aug 2 1:00PM ON2 Tavistock Merchants (15) vs Host Ottawa Valley Chiefs (2)  
3 1 Tue Aug 2 3:30PM ON1 Owen Sound Selects (7) vs SK Delisle Fort Protection Pride (3)  
4 2 Tue Aug 2 4:00PM ON3 Alvinston Jr Aces (4) vs QC Team Quebec (13)  
OC 1 Tue Aug 2 6:00PM Opening Ceremonies Teams to assemble near D1 at 5:30PM
5 1 Tue Aug 2 7:00PM ON1 Owen Sound Selects (5) vs NL Physio & Co (4)  
6 2 Tue Aug 2 7:30PM ON2 Tavistock Merchants (7) vs QC Team Quebec (6)  
7 1 Tue Aug 2 9:00PM SK Delisle Fort Protection Pride (7) vs Host Ottawa Valley Chiefs (6)  
 
8 1 Wed Aug 3 11:00AM ON1 Owen Sound Selects (13)        ON3 Alvinston Jr Aces (3)       
 9 1 Wed Aug 3 1:00PM QC Team Quebec (6)        SK Delisle Fort Protection Pride (5)       
10 1 Wed Aug 3 3:30PM NL Physio & Co (9)        Host Ottawa Valley Chiefs (0)       
11  2 Wed Aug 3 4:30PM ON2 Tavistock Merchants (9)        SK Delisle Fort Protection Pride (0)       
12    1 Wed Aug 3 6:00PM ON1 Owen Sound Selects (4)        QC Team Quebec (2)       
13    2 Wed Aug 3 7:30PM ON2 Tavistock Merchants (10)        NL Physio & Co (3)       
14 1 Wed Aug 3 8:00PM ON3 Alvinston Jr Aces (3)        Host Ottawa Valley Chiefs (2)  
 
15 1 Thu Aug 4 10:30AM NL Physio & Co (8) vs QC Team Quebec (7)  
16 1 Thu Aug 4 1:00PM ON3 Alvinston Jr Aces (3) vs SK Delisle Fort Protection Pride (9)  
17 1 Thu Aug 4 3:30PM ON1 Owen Sound Selects (1) vs ON2 Tavistock Merchants (11)  
18 2 Thu Aug 4 5:00PM QC Team Quebec (5) vs Host Ottawa Valley Chiefs (0)  
19 1 Thu Aug 4 6:00PM NL Physio & Co (3) vs SK Delisle Fort Protection Pride (4)  
20 2 Thu Aug 4 7:30PM ON2 Tavistock Merchants (14) vs ON3 Alvinston Jr Aces (15)  
21 1 Thu Aug 4 8:30PM ON1 Owen Sound Selects (8) vs Host Ottawa Valley Chiefs (1)  
 
    Seeding Round  
S1 1 Fri Aug 5 10:30AM RR#3 - QC Team Quebec (5) vs RR#4 - NL Physio & Co (4) Loser is 4th, winner to S5
S2 1 Fri Aug 5 1:00PM RR#6 - ON3 Alvinston Jr Aces (3) vs RR#7 - Host Ottawa Valley Chiefs (5) Loser is eliminated, winner to S4
Awards 1 Fri Aug 5 3:30PM Awards Ceremony  
S3 1 Fri Aug 5 4:00PM RR#1 - ON2 Tavistock Merchants (1) vs RR#2 - ON1 Owen Sound Selects (8) Winner is 1st, loser to S5
S4 1 Fri Aug 5 6:30PM RR#5 - SK Delisle Fort Protection Pride (14) vs Winner S2 - Host Ottawa Valley Chiefs (1) Winner is 5th, loser is 6th
  2 Fri Aug 5 7:00PM GOFL Game - Ottawa Valley As vs West Carleton Electric  
S5 1 Fri Aug 5 8:30PM Loser S3 - Tavistock (3) vs Winner S1 - QC Team Quebec (0) Winner is 2nd, loser is 3rd
  2 Fri Aug 5 9:00PM GOFL Game - Quyon Flyers vs Micksburg Twins  
 
    Championship Round  
C2 1 Sat Aug 6 11:30AM 4th - NL Physio & Co (3) vs 5th - SK Delisle Fort Protection Pride (10) Winner to C4, loser eliminated
C3 1 Sat Aug 6 2:00PM 3rd - QC Team Quebec (10) vs 6th - Host Ottawa Valley Chiefs (4) Winner to C4, loser eliminated
C1 1 Sat Aug 6 4:30PM 1st - ON1 Owen Sound Selects (2) vs 2nd - ON2 Tavistock Merchants (4) Winner to C6, loser to C5
C4 1 Sat Aug 6 7:00PM SK Delisle Fort Protection Pride (17) vs QC Team Quebec (6) Winner to C5, loser eliminated
 
C5 1 Sun Aug 7 12:00PM SK Delisle Fort Protection Pride (4) vs ON1 Owen Sound Selects (5) Loser finishes third
C6 1 Sun Aug 7 3:00PM ON2 Tavistock Merchants (10) vs Winner C5 - ON1 Owen Sound Selects (2)  
        Closing Ceremonies  

Seeding Round Bracket

Championship Round Bracket

Rawlings Ball Ad